The Nordplus Programme Committee

The Nordplus Programme Committee comprises 16 members from relevant ministries in the participating countries. The members are appointed by the participating countries - two from each of the Nordic and Baltic countries - and the three autonomous regions have two participating observer each. The Nordplus Programme Committee determines the distribution of the funds in each sub-programme, and is also responsible for the development of each sub-programme and Nordplus as a whole.

EMAIL Role Programme Posistion / Institution Country
Åsa Grönlund Observer   Planner AX
Katarina Halme-Wiklund Observer   Curriculum developer AX
Thomas Jensen Specialist   Special consultant, Danish Agency for Education and Quality  DK
Pernille Tjellesen Alternate Language Learning Consultant, Danish Agency for Education and Quality DK
Peter Grønnegård generalist Language Head of Department, Department of Research and Education DK
Patrizia Marchegiani  Alternate Language Office Manager, Danish Agency for Research and Education  DK
Kristi Raudmäe Specialist Higher Education Chief Expert, Ministry of Education and Research of the Republic of Estonia EE
Liisa Ojaveer Generalist Higher Education Ministry of Education and Research of the Republic of Estonia.  EE
Allan Padar  Alternate Higher Education Chief Expert, Ministry of Education and Research of the Republic of Estonia EE
Anna Mikander Specialist Junior Inspector general FI
Marjo Vesalainen Generalist Junior Undervisningsråd  FI
Kaisu Piiroinen Alternate Junior Konsultativ tjänsteman FI
Bára Akselsdóttir Haraldsen Observer   Útbúgvingarvegleiðari / educational advisor Setrið / Færøernes Universitet FO
Noomi í Dali Observer   lektor i håndarbejde, Setrið / Færøernes Universitet FO
Gundur Mortensen  Vara   IKT leder, Nám / Central for undervisningsmidler og -portal FO
Ingrid Maria Möger Observer   AC-fuldmægtig, Departementet for Uddannelse, Kultur og Kirke GL
Marius Elisasen Observer   AC-fuldmægtig, Departementet for Erhverv, Energi, Forskning og Arbejdsmarked GL
Sigvard Knud Fleischer Alternate   chefkonsulent, Departementet for Uddannelse, Kultur, Forskning og Kirke GL
Valgerður Þórunn Bjarnadóttir Specialist Junior Ministry of Education, Science and Culture IS
Ásta María Reynisdóttir Specialist Junior Ministry of Education, Science and Culture IS
Guðni Olgeirsson Alternate Junior Ministry of Education, Science and Culture IS
Ásgerður Kjartansdóttir Alternate Junior Ministry of Education, Science and Culture IS
Vilija Gelažauskaitė generalist Junior Head, Ministry of Education and Science of the Republic of Lithuania LT
Lina Ramanauskė Specialist  Junior Chief Officer, Ministry of Education and Science of the Republic of Lithuania LT
Simona Dzikauskaitė substitute member Junior Chief Officer, Ministry of Education and Science of the Republic of Lithuania LT
Anita Vahere-Abražune Specialist Adult Deputy Director ,Ministry of Education and Science of the Republic of Latvia LV
Evi Vīka generalist Adult Expert, Ministry of Education and Science of the Republic of Latvia LV
Gunta Araja Alternate Adult Ministry of Education and Science of the Republic of Latvia LV
Lene Oftedal generalist Adult Senior Adviser, Norwegian Ministry of Education and Research NO
Tove Brekke Specialist Adult  Director, Norwegian Ministry of Education and Research NO
Håkon Halgrimsen Vara Adult Seniorrådgiver, Kunnskapsdepartementet NO
Anders Ahlstrand ordinarie, specialist Higher Education utredare Universitets- och högskolerådet  SE
Angela Andersson Alternate Higher Education undervisningsråd Universitets- och högskolerådet  SE
Agnes Tongur Specialist Higher Education Sekretariatet för analys och internationell verksamhet, Utenriksdepartementet SE

The work of the Programme Committee

Here is a guide and an introduction to Nordplus and the
work of the Programme Committee